Rodzaje gąsienic w koparkach

Gąsienice gumowe to nieodzowny element wyposażenia koparki pracującej na nierównym, kamienistym czy piaszczystym terenie. Występują różne rodzaje gąsienic do koparek. Dzięki nim koparka może swobodnie poruszać się po placu budowy. Gąsienice gumowe dają o wiele większą swobodę działania. Czym się między sobą różnią? Jakie są rodzaje gąsienic gumowych?

Budowa gąsienic gumowych

Gąsienice gumowe występują w formie zamkniętej taśmy, która składa się na układ bieżny tejże gąsienicy. Gąsienica z kolei okala koła nośne całego układu napędowego. Koła nośne sprawiają, że gąsienica obraca się, a więc koparka może dzięki nim się poruszać.

Oprócz kół nośnych mamy też koło napędowe. Bez koła napędowego koparka nie będzie w stanie ruszyć z miejsca. Czasem możemy się spotkać z sytuacją, że koło napędowe jest jednym z kół nośnych, ale zwykle jest to osobny mechanizm.

Zwykle w gąsienicach gumowych występują także rolki jezdne. To one dźwigają całą maszynę na swoich „barkach”. W tym celu rolki się wzmacnia (np. poprzez hartowanie).

Działanie gąsienic gumowych

Wiemy już, że gąsienice gumowe są zbudowane z taśmy okalającej koła nośne oraz koło napędowe. A jak to wszystko razem działa?

W uproszczonym modelu koła nośne obracają się, dzięki czemu gąsienice zaczynają się kręcić. Koło zazębia się po wewnętrznej stronie taśmy gąsienicy, co wprawia całą maszynę w ruch. Prawda, że proste?

Rodzaje gąsienic gumowych

Istnieją różnice między gumowymi gąsienicami do koparek. Podstawowe z nich dotyczą wymiarów, rodzaju bieżnika oraz składu gumy zastosowanej do produkcji. Oczywiście gąsienice dopasowujemy również do konretnego modelu koparki. Bierzemy także pod uwagę podłoże, po którym będzie poruszał się sprzęt.

Aby dokonać głębszego podziału, możemy gąsienice gumowe podzielić na takie wyposażone w taśmy modułowe oraz taśmy jednolite. Do produkcji taśm modułowych zazwyczaj korzystać się ze stali. To wpływa na ciężar końcowego produktu. Mamy wtedy również dużo połączeń między elementami gąsienicy, a to oznacza dużo więcej możliwości awarii.

Jeśli chcemy uzyskać spokój i bezawaryjność na dłuższy czas, polecamy gąsienice jednolite. Do ich produkcji wykorzystywane są wysokiej jakości mieszanki gumowe. W tych gąsienicach nie występują dodatkowe elementy czy połączenia. Materiał jest elastyczny oraz miękki, a jednocześnie odporny na trudne warunki pracy.

Gąsienice gumowe do maszyn, znajdziesz tutaj.